Türk Ankara kedisi hakkında her şey: Görünüm, karakter, sağlık, fiyat

Türk Ankara kedisinin diğer kedilere imrenecek hiçbir yanı yoktur ve yarı uzun tüyleri onu özellikle heybetli yapar. Aslen Türkiye’den (adından da anlaşılacağı gibi), bu kedi Avrupa’da 17. yüzyılda tanınmaya başladı. Bu kadar uzun saçlı, bilinen ilk ırklardan biridir. Bununla birlikte, bu cins, unvan sadece Perslere ayrıldığından, uzun saçlı olarak sınıflandırılmamıştır.

Onun bakışı

Çok zarif bu kedi geçmiyor asla fark edilmeden! Orta uzunluktaki ceketi genellikle göbek ve göğüste daha kalındır. Çok yumuşak ve hoş, sarılarak saatlerce kalabilirsiniz! o oldukça uzun, ince ve oldukça kaslı. Çevik bir yapıya sahip, her zaman karizma ve incelikle hareket eder.

Beyaz önlük En genel, ancak başka renkler de var (çikolata tonları hariç). Gözleri badem şeklinde ve oldukça büyük. Kulaklarına gelince, onlar da heybetli ve hafif sivridir.

türk angora kedisi
Kredi: Anna Volgina/iStock

Onun karakteri

Türk Angora kedisi bir arkadaştır çok sevecen ve sosyal . Dinlenmek ve düzgün bir şekilde gelişmek için bağımsızlığını ve huzurunu takdir ediyor. Üstelik ailesine çok yakın ve sadık bir kedidir. Çok zeki, o hala onun küçük karakteri bu da onu daha çekici kılıyor!

Oldukça aktif ve atletik, bu cins oynamayı severimve çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır. Ancak bir Türk Angora evlat edinmek isterseniz geniş bir zemin sağlamanız gerekir, çünkü o sever. Geniş açık alanlar . apartman hayatı ideal değilbu tomurcuklanan atlet için! Doğanın tadını çıkarırken en iyi şekilde rahatça dolaşabileceği ve en iyi şekilde gelişebileceği kırsalda en mutlu olacak. Ayrıca Türk Angorası suyla oynamayı seven ırklardan biridir. Bu yüzden sağa veya sola bocaladığını görmek sizi şaşırtmasın.

türk angora kedisi
Kredi: Daly69/Wikipedia

Onun sağlığı

Bu kedi genellikle çok temiz, saçları günlük bakım gerektirir. Gerçekten de diğer bazı ırklardan farklı olarak astarı olmasa da yine de dikkatli olmak gerekiyor. Düzenli fırçalama olmamasını da sağlar. düğümler ve cildi sağlıklı tutar . Aynı şekilde, uzun ceketi nedeniyle genellikle tavsiye edilir.diyetinizi uyarlayın bu özelliğe dayanmaktadır.

Bu cinse özgü bir hastalık yoktur. Ancak, tüm hayvanlarda olduğu gibi, veteriner ile düzenli kontrolleriyi sağlık sağlamak için. Dışarıyı sevmek, onu tüm parazitlerden korumak ve genel durumunu (saç, kulaklar, patiler vb.) düzenli olarak izlemek de zorunludur. Ömrü arasında tahmin edilmektedir. 12 ve 18 yaşında .

türk angora kedisi
Kredi bilgileri: vyckee/iStock

onun fiyatı

Bir Türk Angora kedisinin satın alma fiyatı, diğer birçok cins gibi, hayvanın cinsiyetine, rengine, kökenine ve yaşına bağlı olarak değişir. arasında saymak zorundasın 900 € ila 1200 €bir tane satın almak için. Ancak şunu da düşünmek gerekir düzenli bakım maliyetinde ama aynı zamanda ara sıra masrafla(veteriner, aksesuar, gıda, öngörülemeyen, vb.).