Savannah kedisi hakkında her şey: görünüm, karakter, sağlık, fiyat

İlk başta çok az tanınan bu cins, 2007 yılında LOOF (Resmi Kedi Kökenleri Kitabı) tarafından yerini almayı başardı ve resmi olarak sunuldu. Savannah kedisi, güzelliği ve mizacından dolayı artık çok konuşuluyor. . Gerçek bir minyatür açık kahverengi olan bu güzel kedi birden fazla kişiyi baştan çıkarır. İşte bu cins hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için bazı bilgiler!

Onun bakışı

Savannah, Serval ve diğer birkaç yerli kedi ırkı arasında bir karışımdır. Bu cins esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 80’ler. Savannah’ın fiziği, soyuna bağlı olarak değişebilir. Gerçekten de, Serval ile ilk çaprazlanan bu kediye daha çok benzeyecektir (o zaman ilk neslin). Diğer nesiller, bir Serval ile doğrudan çaprazlamanın sonucu olmayan nesillerdir (bir büyükbaba veya büyükanne veya büyükbaba, bir Serval’dir).

Bu cins vermek için geliştirildi oldukça büyük bir kedi, 7 ila 9 kg için omuzlarda 40 cm’ye kadar. Bununla birlikte, ilk nesiller 14 kg’a kadar çıkabilir ve daha sonra Maine Coon ile rekabet edebilir. Çok kaslı ve uyumlu, Savannah’nın vücudu kategorize edilir atletik gibi. Elbisesi siyah benekli tekir (yuvarlak veya uzun siyah noktalar) ve genellikle beyaz bir göbek ve kısa saçlı altın veya açık kahverengi olabilir.

savana kedisi
Kredi: skeeze/Pixabay

Serval gibi, kafası biraz vücuduna göre daha küçük. Kulakları çok büyük ve yuvarlaktır. Burnu aksi takdirde pembe veya gridir ve oldukça uzun bir namlu ile iyi tanımlanmıştır. Badem şeklindeki gözleri genellikle yeşil veya sarı/altın ve ona nazik ve özenli bir görünüm sunun. Son olarak, siyah ucu ile kuyruğu oldukça kalındır.

Onun karakteri

Savannah kedisi çok vahşi ve ateşli görünebilir, ancak aynı zamanda çabucak ortaya çıkar. sosyal ve akıllı. Ustalarına yakın, ailesine olan sevgisini kolayca kanıtlıyor. İhale olmasına rağmen, aynı zamanda stimülasyon ihtiyacı. Gerçekten de, bu büyük atlet her zaman eğlenebilmelidir. Bu nedenle ihtiyacı var harcayacak yer düzgün bir şekilde. Ancak, sürekli macera arayışı içinde olduğu için, o da olabilir. Kaçmak. Bu nedenle her zaman ona göz kulak olmak, ama her şeyden önce ona gereken tüm dikkati vermek gerekir. Diğer tüm kediler gibi onun da aktivitelere, tırmalama direklerine ve zıplayabileceği ama aynı zamanda tırmanabileceği yerlere ihtiyacı var. Anlayacaksınız: enerjiyle dolup taşan bir hayvandır.

savana kedisi
Kredi: ajr_images/iStock

Bir apartman dairesinde yaşamak, bir evde yaşamak kadar ona yakışabilir. Ancak konaklama şart geniş olmak ve ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Ayrıca, evden uzaktaysanız, bu meraklı ve maceracı büyük kedi için koşum yürüyüşleri bir zorunluluktur. Öte yandan, bir bahçeniz varsa, onu çitle çevirdiğinizden emin olun. kendini dışarıda tehlikeye atma ya da kaybol.

Onun sağlığı

Savannah kedisinin belirli bir sağlık sorunu yoktur. O oldukça dayanıklı ve yaşayabilir ortalama 15 yıl. Ancak bazıları yaşayabilir 20 yıla kadar, iyi bakıldıkları ve mükemmel sağlıkları olduğu zaman. Ek olarak, diyetinin morfolojisine uyarlanması gerekir. Bu nedenle mama taneleri böyle bir kedi için en iyi mama değildir. bu yüzden tercih değiştirilmemiş et (örneğin tavuk veya sığır eti) küçük etoburlarınızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için.

sormaktan çekinmeyin veterinerinize tavsiye. Gerçekten de sağlıklarının iyi olması için bir profesyonelle düzenli olarak takip edilmeleri çok önemlidir. Son olarak, diğer tüm kısa tüylü ırklar gibi düzenli fırçalama önemlidir. Üstelik, göz ve kulak temizliği hayvanınızın sağlığını sağlamak için gereklidir.

onun fiyatı

Bir Savannah kedisinin fiyatı, yaşına, soyuna, cinsiyetine vb. göre değişir. Ortalamada, bir tane almak için 1.800 € gerekiyor. Ancak eklemeyi unutmayın tüm temel masraflar ve her gün yandan. Buna gıda, aksesuarlar, veteriner masrafları, çeşitli düzenli korumalar (cipsler/solucanlar) ve ayrıca öngörülemeyen olaylarda yapılan harcamalar dahildir. Bu nedenle, bir hayvanı almadan önce bir hayvanın tüm ihtiyaçları hakkında dikkatlice düşünmek zorunludur.

Ayrıca bazı ırklar çekici olsa da önemli evlat edinmeyi merak etmek. Aslında bugün bile binlerce hayvan terk edildi. Küçük bir hayvanı evinize kabul etmek istiyorsanız, emin olun. gerçekten araçlara sahip olmak ve farklı sığınakları görmekten çekinmeyin!