Kedinizin gözleri hakkında bilmeniz gereken 6 harika şey

Kedi, hareket tarzı, gururlu ve asil tavrı ve aynı zamanda delici bakışları nedeniyle derinden gizemli bir hayvandır. Yine de onları bildiğimizi sansak bile, karanlıkta görmelerine izin vermeleri dışında, kedi dostlarımızın gözleri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz.

1. Gözbebekleri ruh haline göre şekil değiştirir

Bunu zaten fark etmiş olabilirsiniz, ancak kedinizin gözbebekleri her zaman aynı boyutta veya şekilde değildir. Yani korktuğunda veya heyecanlandığında, öğrencileri tamamen genişledi. Öte yandan, örneğin bir av üzerinde gevşediğinde veya konsantre olduğunda, onlar tamamen sözleşmeli.

2. Kırmızıyı göremez

Yıllarca kedinin dünyayı siyah beyaz gördüğü düşünüldü. Gerçekte, renkleri iyi görüyor, ama hepsi değil. Gerçekten de, kırmızıyı görmez ve yeşili kötü ayırt eder, bu da onu gerçek bir küçük yapar. renk körü. Bu nedenle dünya görüşü oldukça “pastel”dir.

3. Göz kırpmak onun için bir sevgi göstergesidir.

Bir kedinin gözünün içine bakmanın bir provokasyon işareti olduğu iyi bilinir. Öte yandan, kedinizin hafifçe göz kırparken size baktığını görürseniz, bu gerçek bir kedidir. sevgi işareti. Ama dikkat et, o da senin aynısını yapmanı bekliyor!

kedi yanıp söner
Kredi: Mark_KA / iStock

4. Gözbebekleri yılanlarınkine benziyor

Kediler, yılanlar gibi dikey öğrenciler. Nedeni basit: Bu iki hayvan genellikle geceleri avlanan yırtıcı hayvanlardır. Böylece, öğrencilerinin yetenekleri vardır. parlaklığa bağlı olarak genişletin veya küçültün ortam.

5. Tamamen karanlıkta göremez.

Popüler inanışın aksine, kediler tamamen karanlıkta göremezler. Aslında, bir ihtiyacı var ışık kaynağı, güpegündüz olduğu gibi karanlıkta da görebilmek için küçük olduğu kadar. Yukarıda söylediğimiz gibi, öğrencileri daha sonra ışık miktarına uyum sağlar Böylece çevresinde olup bitenleri net bir şekilde görebilir.

6. O miyop ve presbiyop

Şaşırtıcı görünebilir, ancak kedi uzağı iyi göremiyor… veya yakından göremiyor ! Böylece yüzünden birkaç santimetre uzaktayken de birkaç metre uzaktayken de sizi bulanık görüyor. Üstelik tıpkı bizim gibi kedi de yaşlandıkça görme keskinliğinin azaldığını görebilir.