Kedinizin dişlerini diş fırçası olmadan temizlemek için ipuçlarımız!

My Cat Life’ın hevesli bir okuyucusuysanız, muhtemelen uzun zamandır kedi sahiplerinin her gün tüy yumağı dişlerini fırçalamalarını savunduğumuzu biliyorsunuzdur. Ve iyi bir nedenle, diş hastalığından muzdarip kedilerin sayısını büyük ölçüde azaltacaktır. Ne yazık ki, bu kedi dostlarımız için doğal bir jest değil ve çok az kedi dişlerini fırçalatmayı kabul ediyor. Kedinizin dişlerini sağlıklı tutmak ve diş problemlerinden mümkün olduğunca kaçınmak için diş fırçası gerektirmeyen basit yöntemleri seçtik!

1. Diş çubukları

Kedinizin dişlerini fark etmeden temizlemek için ilk seçenek ona diş çubukları vermektir. Bunlar tamamen doğal yumuşak ağaç çubuklardır. kemiklerin hareketini taklit etmek. Gerçekten de, kemikleri çiğnemek kedilerde diş plağını azaltmanın iyi bir yoludur. Vahşi kedilerin avlarını yediklerinde yaptıkları budur. Bununla birlikte, boğulma tehlikesi önermemiz için çok büyük. Bu yüzden diş çubuklarını kullanmayı tercih edin.

Bunu bildiğim iyi oldu : Yemekler geçtikçe dişlerde diş plağı birikir. Sonunda sertleşir ve orada tartar haline gelir. Tartar dişlere bir kez yerleştirildiğinde, diş taşı dışında hiçbir şey onu yerinden oynatamaz. kireç çözme veterinerde yapılır.

2. Çiğnenebilir diş macunu

Şeklinde lezzetli tabletler (genellikle tavuk aromalı), çiğnenebilir diş macunu kediler için özel olarak üretilmiştir. Ayrıca diş plağı görünümüne ve ağız kokusuna karşı savaşmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, bir tabletin şekli bir kedi için bir diş fırçasından daha az endişe uyandırsa bile, küçük arkadaşınızın onu çiğnemeyi kabul etmesinin nedeni bu değildir. Ayrıca, geçmişte ona tablet şeklinde ilaç verdiyseniz.

sıkıştırılmış kedi
Kredi: iStock / Iryna Imago

Ancak küçük bir hile, tableti kibble kasesine yerleştirin senin kedinin. Bu şekilde, muhtemelen mama tanesi olmadığını fark etmeyecektir!

3. Oral çözüm

Diş plağının oluşmasını engellemeye yönelik ağızdan alınan çözümler vardır. kedinizin suyuyla her gün karıştırın. Tamamen doğal olan bu solüsyonlar herhangi bir toksik ürün içermez ve bu nedenle kediniz için güvenlidir.

Ne yazık ki, kediniz ağır bir içici değilse, ona böyle bir solüsyon içirmek zor olacaktır.

4. Diş tozu

Oral solüsyon kedinize uygulanamayacak kadar karmaşıksa, o zaman anti-tartar diş tozunu tercih edin! Yine, bu tamamen doğal ve toksik olmayan bir üründür. Ve içmekten çok yemeyi tercih eden kediler için idealdir, çünkü tozun etkili olması için her gün yiyeceklere dağıtın senin kedinin. Çocuk oyuncağı !

5. Parmak yatağı

Parmağınızı kedinizin ağzına sokma ihtimali sizi korkutmuyorsa, o zaman kedi parmak yatağını deneyin. aslında bir yumuşak parmak şeklinde diş fırçası Bu genellikle kedigiller tarafından klasik diş fırçasından daha iyi kabul edilir. Özellikle parmak yatağı bir diş fırçasından daha hassas olmanızı sağladığından!