Kedinin göz bebeklerinin şekilleri: anlamlarını keşfedin!

Kedilerin özel bir gücü vardır: Ruh hallerine ve sağlık durumlarına bağlı olarak (bilinçsizce) göz bebeklerinin şeklini değiştirebilirler. Böylece kedinizin size anlatmaya çalıştıklarını gözleriyle deşifre etmeyi öğrenirseniz, onu daha iyi anlayabilecek ve tepkilerini tahmin edebileceksiniz!

1. Dar öğrenciler

Bir kedi özellikle heyecanlınedeniyle olsun, korkuarasında kızgınlık ya da Zevköğrencileri daralır ve sonra şöyle görünür: yarıklar çok dar ve dikey. Ama bir sebepten dolayı da olabilir aşırı ışık. Her durumda, neredeyse bir yılanın gözlerine bakmak gibi geliyor.

Bu nedenle, tüy yumağınızın aniden daralmış gözbebekleri varsa, bunun nedeni tüy yumağının tüylenmeye hazırlanıyor olması olabilir. olta takımı oyuncağı (veya buzağılarınız) veya inanılmaz derecede hissettiği rahat dizlerinin üzerinde.

kedi gözleri portre
Kredi: Petra Blahoutova/Pixabay

2. Genişlemiş öğrenciler

Bir kedinin gözbebekleri, sahip olduğu noktaya kadar genişlediğinde yuvarlak, siyah gözlerbu olduğunun işareti heyecanlı Neresi korkmuş. Oyunun ortasında kalabilir veya tam tersine onu derinden endişelendiren bir durumla karşı karşıya kalabilir. Onu korkutan bile. Ama öğrencileri de genişleyebilir. ışığı içeri alsan iyi olur. Özellikle yetersiz aydınlatılmış bir yerdeyse.

Onun ruh halini anlayabilmek ve deli mi yoksa endişeli mi olduğunu anlayabilmek için, aynı zamanda daha iyidir. çevrenizi analiz edin ve onun beden dili.

karton kedi
Kredi: Andypott / iStock

3. Farklı büyüklükteki öğrenciler

Bir kedinin göz bebeklerinden birinin diğerinden daha büyük. buna bir denir anizokori ve genellikle diğer semptomlar eşlik eder: mavimsi veya kırmızı gözler, kaşıntılı gözler, akıntı… Bu durumda, bir veterinere acil ziyaret kendini empoze eder.

Aslında, çoğu zaman bir ciddi bir hastalığın uyarı işareti. Glokom, göz iltihabı, retina hastalığı, kornea ülseri, kedi lökozisi ve hatta kanser olabilir. Travma (düşme, şok veya felç) veya göz yaralanmasına bağlı beyin hasarı da anizokori.

kedi anizokori gözleri öğrenciler
Kredi: Blumoon531/Wikimeia Commons