Kedimin alerjisi olabilir mi?

Güzel günler yaklaşıyor ve bizim de alerjimiz var! Ancak, sinirlenebilecek olan sadece biz değiliz. Gerçekten de bazı hayvanlar belirli ürünlere, yiyeceklere veya ilaçlara tolerans göstermez. Kedilerdeki alerjiyi daha iyi anlamak için bu makaledeki öğeleri keşfedin!

Alerji nedir?

Alerji, organizmanın çevremizde bulunan bir maddeye verdiği tepkidir. Bu olabilir havada, gıdada veya ürünlerde (parfümler, sabunlar, bitkiler vb.).

alerjiler kedilerde mümkündür ve büyüyebilirler farklı formlar altında. Bununla birlikte, genellikle aşırı tımar ve kaşıntı ile kendini gösterirler. Ayrıca, erken yaşta veya bir gecede ortaya çıkabilirler.

tırmalayan kedi
Kredi: iStock

En yaygın alerjiler

En yaygın alerji kesinlikle pire ısırıklarına bağlı olandır. O daha iyi olarak bilinir Sokmalarına Karşı Aşırı Duyarlılığa Bağlı Dermatit pireler (DHPP) ve kedi dostlarımız için çekilmez olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bir sorubir sebep daha hayvanınızı çeşitli parazitlere karşı uygun şekilde tedavi etmek için.

Ayrıca, var temas alerjileri bizim için beğen. Küçük arkadaşınız bu nedenle kötü tepki verebilir belirli bir malzemeden oluşan bir nesne. Yiyecekler de tüy yumaklarımıza zor anlar yaşatabilir. Etkisinde, birçok gıda alerjeni var (tahıllar, et, balık vb.). Son olarak, farklı ilaç bileşenleri alerjik reaksiyonlara da neden olur.

kedi kasesi
Kredi: iStock

Uyarı belirtileri

Kedilerde çok sayıda alerji vardır ve birkaç semptom sizi şöyle uyarmalı:

  • A epilasyon aşırı kaşıntı sonrası
  • A yalama aşırı
  • küçük yaralar veya keser
  • kırmızılık, tahriş
  • arasında kabuklar veya düğmeler
  • Kusma, ishal
  • Nın-nin astım
  • arasında solunum problemleriburun akması
  • tabureler olağan dışı
  • kırmızı gözler

Tabii ki, başkaları olabilir. Bu nedenle ayrıca bir düzenli veteriner takibi hiçbir sorunu kaçırmamak için.

veteriner kedi yavrusu
Kredi: iStock

Veteriner danışmanlığının önemi

Daha önce de belirtildiği gibi, semptomlar olabilir bir gecede ortaya çıkmak. Böylece bir hayvan sağlığı uzmanı ile yapılan randevu sayesinde sebebini belirlemek mümkün olmaktadır. Daha sonra birkaç muayene yapılır ve eşya getir (yemek, dışkı, idrar vb.) bilmek için sorumlu olan. Karmaşık olabilse de, alerjisi olan bir kediyi yönetmek imkansız değildir. sadece önemlidiyetlerini ve çevrelerini uyarlamak özelliklerine göre.

Ayrıca, bazı tedaviler mümkündür nedene göre, ne zaman belirlenir. Ancak, bu olabilir doktorlar bulamıyor bu tepkinin kaynağı. Bu durumda eleme yoluyla ilerlemek ve birkaç daha uzun test yapmak (ürünler dahil ve kademeli olarak hariç) gereklidir. Her durumda, sabır ve hassasiyet evcil hayvanınıza her zaman yardımcı olacaktır sağlığını ve karşılaşabileceği sorunları iyileştirmek için. Gördüğünde en ufak değişiklik, kendi kendine geçmesini beklemedanışmak doğrudan bir veteriner En sevdiğiniz tüy yumağı için en iyi şekilde hareket etmek için.