Kedilerin zaman duygusu var mı?

Kediler bağımsızlıkları ve yalnızlığa tahammül etme yetenekleri ile ünlü olsalar da, zamanın geçişini gerçekten fark edip etmediklerini merak edebilirsiniz. Ve eğer öyleyse, örneğin bir saat ile birkaç saat arasındaki farkı söyleyebilirler mi? Yanıtlar!

Kedilerin geçen zamanı gördüğünü kanıtlayan işaretler

Kedi sahiplerinin kedilerinin dakikliği karşısında şaşkınlıklarını ifade etmeleri alışılmadık bir durum değildir. Örneğin, bazı kediler ilgilenir. insanlarını her gün aynı saatte uyandırmak. Bu durumda, sık sık onun olduğunu anlamasını sağlamaya çalışırlar. yemek zamanı.

Aynı şekilde, kedi arkadaşlarımızın da alışkanlığı olabilir.kapıda insanlarını bekle Sanki işten eve ne zaman geleceğini biliyorlarmış gibi her gün aynı saatte.

Son olarak, özellikle olabilirler soğuk ve mesafeli bir süre sonra sahibi eve geldiğinde uzun süreli yokluk, özellikle bir hafta sonu veya tatilden dönerken. Sanki bir şekilde somurtuyorlarmış gibi.

safkan kedi
Kredi: iStock / olivierpieri

Bu anlamda, kedilerin belirli bir zaman kavramına sahip oldukları oldukça açık görünüyor. Onlar bile var dahili saat olayların süresini değerlendirmekten, zamanı “ölçmekten” sorumludur. Ancak, onların zaman algısı tabii ki bizimki kadar kesin değil. Özellikle beri zaman daha yavaş geçer diğer küçük hayvanlarda olduğu gibi onlar için metabolizmaları daha hızlıdır.

Zamanı nasıl ölçerler?

Kedilerin dahili bir saati olması için zamanı ölçebilmeleri gerekir. Yani kesinlikle, zamanı söyleyemezler açıkçası. Ama kendini zamanda konumlandırmanın başka yolları da var: güneşin yönü, sabah şarkı söyleyen kuşlar…kediler üzerine eğilebilsinler diye çevresel faktörler zamanın geçişi hakkında bir fikir edinmek için.

Ayrıca, onların rutin duygusu aynı zamanda yönünüzü zamanında bulmanın iyi bir yolu olabilir. Etkisinde, tüm alışkanlıklarımızı gözlemleyerek, belirli olayların her gün aynı saatte tekrarlandığını anladılar. Yani bir fikirleri var günün genel ritmi. Ve bu tutarlılık kim onları rahatlatır.

Nitekim görülebilir ki rutinleri bozulduğunda, bu onlara çok fazla strese neden olabilir. Böylece, bir çalışma göstermiştir ki, kediler uzun süre yalnız kaldı art arda birkaç gün özellikle endişeli olma eğilimindeydi. Bu kaygı, miyavlama, kompulsif yalama veya kirlilik ile karakterize edildi.

Kedinizi bir hafta sonu yalnız bırakmak yerine birine emanet etmek için daha fazla neden!