Kedilerin gözleri neden karanlıkta parlar?

Diğer birçok hayvanda olduğu gibi, kedilerin de hava karardıktan sonra korkutucu yaratıklara dönüşme özelliği vardır. Ve haklı olarak, gözleri karanlıkta parlama eğilimindedir ve onlara biraz kötü bir görünüm verir. Ama bu garip parıltı nereden geliyor?

Kedilerin gözleri ışığı yansıtır

Gözlerinin derinliklerinde, kedilerin insanlardan farklı olarak bir yüksek yansıtıcı hücre tabakasıaranan tapetum lucidum. Optik sinir ve retina arasında yer alan bu hücre tabakası, ışığı yansıtan ve retinaya yansıyan bir ayna görevi görür. Ve ışık yansıdığında kedi gözlerine bir sarı veya yeşil parıltıırklarına, yaşlarına ve kürk rengine bağlı olarak.

en tapetum lucidum kedi dostlarımıza izin verir daha fazla ışık yakala, karanlıkta bile. Bu sayede güpegündüz olduğu gibi karanlıkta da görebilirler. Ancak geceleri görebilmeleri için yine de yakınlarda bir ışık kaynağına, hatta küçücük bir ışık kaynağına (ay, yıldız, elektrik direği vb.) ihtiyaçları vardır. Etkisinde, zifiri karanlıkta onlar da bizim kadar kör.

Ayrıca, vücudun büyüklüğü ile orantılı olarak, not etmek önemlidir. kedilerin gözleri özellikle büyüktür. Bununla birlikte, bu aynı zamanda daha fazla ışığı emmelerine izin verir. Buna ek olarak, gözbebekleri geceleri gündüze göre daha genişler, bu da neden tapetum lucidum özellikle karanlıkta görülebilir.

Kedilerin parlayan gözlere sahip olmasının iyi bir nedeni var.

Sanılanın aksine, eğer kedilerin gözleri karanlıkta parlıyorsa, araba farları tarafından daha kolay fark edilmemeli, hatta fotoğrafları bozmamalıdır. Aslında, bunun iyi bir nedeni var.

parlayan gözlü kedi
Kredi: Phoenix0013 / iStock

Gerçekten de kedilerin fosforlu gözleri varsa, her şeyden önce yukarıda söylediğimiz gibi karanlıkta görebilmektir. Veya en azından ışık ve hareketteki değişiklikleri tespit edin.

Ancak, için alacakaranlık avcıları oldukları, kesinlikle gereklidir. Onsuz, çoğu zaman akşam karanlığında ortaya çıkan avlarını avlayamazlardı. Ve böylece kendilerini besleyemezlerdi.

Ancak, kusura bakmayın, kedilerin gece görüşü hala biraz bulanık olduğu için o kadar mükemmel değil. Gerçekten de, ikincisi çizgileri veya keskin açıları ayırt etmez.

“Kırmızı göz” veya “parlak göz” etkisi olmadan kedinizin fotoğrafını nasıl çekersiniz?

Kedinizin kırmızı veya parlak gözleri olmadan kedinizin güzel fotoğraflarını çekmeniz için birkaç ipucu var. Her şeyden önce, ışık zayıfken fotoğraflardan kaçının.

Ama kesinlikle flaş kullanmanız gerekiyorsa, düşünün kamerayı gözlerden aşağı doğrultun senin saç yumağından. Gerçekten de, flaşın ışığı kan hücreleri ve yansıtıcı hücreler açısından zengin retinasını aydınlattığında “kırmızı göz” veya “parlak gözler” etkisi oluşur.

Son olarak, son bir ipucu art arda iki fotoğraf çek flaş ile. Bu şekilde, kedinizin gözbebekleri ilk flaşta küçülecek ve ikinci flaşta daha az ışık girmesine izin verecektir.