Kediler neden uyumayı bu kadar çok seviyor?

Yatma pozisyonunda sevimli ve huzurlu bir yanı olmasının yanı sıra kedimizi derinden rüya görür gibi hayal ederiz. Ancak, küçük arkadaşınızın neden bu kadar sık ​​uyuduğunu hiç merak ettiniz mi? Ve gün boyunca gerçekten ne kadar zamanını uyuyarak geçiriyor? Nasıl çalıştıklarını ve kedilerin neden uyumayı bu kadar çok sevdiklerini biraz daha anlamaya çalışacağız!

Ne kadar uyuyorlar?

En sevdiğimiz küçük tüy yumaklarımız uyuyor ortalama 4 pm günlük. Gerçekte, bu, yaşlarına bağlı olarak günde 12:00 ile 18:00 arasında değişebilir. Ayrıca organizmalarına ve günlük aktivitelerine bağlıdır. Kediler yırtıcı hayvanlar olduğundan çevik, canlı ve iyi durumda olmalıdırlar. Sonuç olarak, uyanık olmaları ve avlanabilmeleri için bu dinlenme zamanına ihtiyaçları vardır. Ancak bize gelince, uykuları onarıcıdır.

birbirini seven kediler
Kredi bilgileri: Andrew_Deer/iStock

Rüya mı görüyorlar?

Bu evcil hayvanlar, derin ve sığ uyku evreleri arasında geçiş yapabilir. Bununla birlikte, REM uykusunun (rüyaların gerçekleştiği) bir aşamadan da geçebilirler. Yani muhtemelen sevimli kedinizi daha önce görmüşsünüzdür. pençeleri çırpmak veya saçı kaldırmak şekerleme sırasında. Bize gelince, günlük yaşam deneyimlerini (toplantılar, alışverişler, oyunlar vb.) hatırlayabilirler. Küçük arkadaşlarımızın bizim kadar hayal kurduğunu söyleyemeyiz. Ancak, onların hayalleri kesinlikle bizimkinden daha az detaylıdır, ama onlar yok değildir!

Neden uyumayı severler?

Kediler sadece enerjilerini geri kazanmak için uyumayı severler. Ayrıca, tıpkı bizim yatağımızdaki gibi, onlar da sonunda dinlenip rahatlayabilecekleri bu anların kıymetini bilsinler! Genel olarak uyku esastır ve hayvanlarımız için de aynıdır. Ayrıca, erkek kedilerimizin günlük uykuları, saygı duyulması gereken huzur ve esenlik anlarıdır. Onların döngü kesilmemeli. emin ol kedinizi uyurken rahatsız etmeyin böylece seninle güvende hissedecek. Onu uyandırırsanız, agresif tepki vermekdeğil, aynı zamanda yaşam kalitesini de kaybeder. Başka bir deyişle, olacak evinizde daha az huzurlu.

kedi ağacı
Kredi bilgileri: Pliekhova/iStock

Ona rahat bir alan sağlayın

Bazen aksesuar alırız çok rahat ve çekici küçük korumalarımız için. Ancak bazen bunun yerine bir karton kutu veya iyi ısıtılmış bir radyatör tercih ederler. Her durumda, emin olun ona yer aç ve güven verici. Kediler, etrafta olup bitenleri doğru bir şekilde gözlemlemek ve tüm durumlara hakim olmak için burayı takdir edeceklerdir. yani düşünebilirsin en iyi yerde kediniz için şu kriterlere uygun: yükseklik, sakinlik, rahatlık ve sıcaklık. Bazen dışarıdan bir görünüm de takdir edilebilir.