Kediler neden sıcağı bu kadar çok seviyor?

Kedilerin, özellikle güneşte güneşlenirken onları görünce sıcağı sevdiklerini düşünürüz. Öyle ki, bazen yüksek sıcaklıklara dayanmak için insanlardan daha yüksek bir dirence sahip görünüyorlar. Yine de bu kadar bariz görünen şey belki de sistematik değil… Hemen doğruyu yanlıştan ayıralım!

Genetik eğilim

Radyatör, Dizüstü Bilgisayar, Insan, vb. Kedileri gözlemlediğinizde, onların sadece sıcaklığa olan çekiciliğini görebilirsiniz! Öte yandan, kediler genellikle güneşle ilişkilendirilireski Mısır’da sahip oldukları büyük öneme tanıklık ediyor… Bu nedenle, oldukça doğaldır. sıcağı sevdikleri prensibi. Ama neden ?

Kesinlikle çünkü temelde bunlar çöl hayvanları. Çağımızdan çok önce, kedilerin ataları sıcak topraklar. Bu, neden – bugün bile – arasında değişen sıcaklıklara dayanabileceklerini açıklıyor. elli dereceye kadar !

Bazı kedi ırklarının bildiğini de unutmayın. daha soğuk iklimlere uyum sağlamak zamanla, örneğin bir daha kalın kürk. Bu onlara yardımcı olur daha kolay düzenler vücut ısılarını, yanıklardan daha kolay korumanın yanı sıra.

güneş kedisi
Kredi: bruev / iStock

Kediler ve güneş, harika bir aşk hikayesi

Ve eğer genlerinde bu sıcaklığa karşı direnç yazılıysa, onların da buna ihtiyaçları var. dengelemek şeyler. Açıklamalar: hayvanlar olarak sıcağa alışmışkediler – en azından ılıman iklimlerde yaşayanlar – Bu kaybı telafi etmek. Bu nedenle ilgi ısıdaki bu “eksikliği” geri kazanın güneşte saatlerce uzanmak.

Bu aynı zamanda sıcaklıklarının düşme eğiliminde olmasıyla da açıklanmaktadır. uyurken azalma ve aktif değiller. Güneşte veya bir ısı kaynağında dinlenmek ve uzanmak onlar için faydalıdır. Bu düşüşü önlemek için ve maksimum refah sağlayın!

Ayrıca tıpkı insanlar ve diğer birçok canlı gibi güneş ışığı da ayrıca D vitamini sağlar ve üretimini uyarırmutluluk hormonu. Yararlı olanı hoşla birleştirecek bir şey!

kedi bilgisayarı ısısı
Kredi: iStock/Michele Jackson

Isı ile ilgili riskleri önleyin

En iyi, iyinin düşmanı olmak, ısıya çok fazla maruz kalma kediler için de sonuçsuz değildir. Bu özel direnç, yüksek sıcaklıklara daha kolay dayanmalarını sağlayabilir, ancak onları aşağıdaki gibi belirli tehlikelerden kurtarmaz. dehidrasyon, yanıklar ve güneş yanığı.

Nitekim, onların kürk her zaman bu rahatsızlıkları fark etmelerine izin vermez. Bu nedenle, özellikle yüksek ısı dönemlerinde bunların izlenmesi tavsiye edilir. Bdüzenli olarak atmak kedinizin yeterli su teminini sağlamak veya hatta dışarı çıkmasını engellemek olası çözümler olabilir.