Kediler neden ot yer?

Dışarıya erişimi olan herhangi bir kedi sahibi, kedi dostlarımızın özellikle çimenleri çiğnemeyi ve sonra onları yutmayı çok sevdiklerini fark etmiştir. İşin tuhafı, neredeyse her seferinde kusturacağını biliyorlar. Ama o zaman, neden devam edelim? Yanıtlar.

amaç: temizlemek

Kedilerin kendilerini temizlemek için ot yediğine dair yaygın inanış tamamen doğrudur. Nitekim çim bir doğal kusturucu kediler için, onu yemek onlardan kurtulmalarını sağlar olası fişler midelerini tıkayanlar.

Bu tıkanıklıklara çoğunlukla kıl yumakları veya sindirilemeyen yiyecek artıkları (kemikler gibi) neden olur. En sık zamanla ortaya çıkarlar. banyo kedi tarafından yapılmıştır. Kedi her gün kürkünü dikkatlice yalayarak ölü tüyleri yutar. bu saçlar sonra midesinde birikir ve sonunda tüy yumağı oluşturur.

kedi ot yiyor
Kredi: iStock / -ElzbietaSzulmajer

Yani, kedinizi çimenlerde boğulurken görürseniz, bırakın, ne yaptığını biliyor! Ve bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, erkek kedinize biraz kedi nanesi almanız tavsiye edilir. Ayrıca yetiştirmek balkonunuzda veya pencere pervazınızda.

Çim, bir vitamin kaynağı

Kedi özel olsa bile etobur, bazen günlük diyetinde eksik olduğu bazı besinleri bitkilerde bulması gerekir. Böylece, ot yemek kendini desteklemesine izin verir liflerB vitamini ve folik asit.

Dikkatli olun, çok sık yerse kurbanı olabilir. eksiklikler. Bu durumda, diyetini dengelediğinizden emin olun. Bir kedinin diyeti şunlardan oluşmalıdır: %80 et ve %20 sebze. Ayrıca içermelidir ıslak yemek (patés) ve kuru yiyecek (biberler).

Öte yandan, çok miktarda mısır gevreği bulunan kuru mamalardan kaçının. Etkisinde, tahılların asimile edilmesi zordur kedi tarafından. Bu nedenle, zayıf sindirim, sindirim bozukluklarına (kusma, ishal vb.)

Ayrıca, tercih kaliteli yemek. Süpermarkette bulabileceğiniz standart kedi maması, kedinizin diyetinden çıkarılmalıdır.