Kediler neden antisosyal oldukları için kötü bir üne sahipler?

Kayıtsız, nankör, bencil… Yoksa sadece bağımsız, yalnız ve sağduyulu mu? Kedilerin kayıtsızlıklarıyla bizi keçiye çevirmekten zevk alan varlıklar mı yoksa bu sadece karakterlerinden mi kaynaklandığını anlamak için kelimelerin savaşı usulca kızışıyor. Daha fazlasını öğrenmeye çalışalım!

Hepsi Aynı mı?

tabiki var açıkçası karaktere göre farklılıklar her hayvanın. Kediniz bir tutkal kabı olarak ikiye katlanmış bir sevgi topu olabilir her zaman okşama ve sarılmalar arıyorumdiğerleri dışarıda eğlenerek geçirdikleri bir günden döndüklerinde bize bakmaya tenezzül bile etmedikleri zaman…

İnsanların bazen onlara nankör deme eğiliminde olan şey – sevdiğimiz ama yine de nankör olduğumuz – gösterememek empati. Bu onları bilmeyen asosyal egoist yapar mı? minimum dikkat tasını her gün doldurana?

olmadığından şüpheleniyoruz. Unutmayalım ki onların davranışları – bu konuda insanlarınki gibi – yüzyıllarca süren evrimin sonucu. Ayrıca sosyalliğin, yavru kedi doğduğunda ona nasıl davranıldığına da bağlı olduğu gerçeğini de gözden kaçırmayalım. sütten kesme iyi gitti ve çok erken olmadı.

utangaç kedi
Kredi: PhenomArtlover / iStock

Genlerdeki Bağımsızlık

ondan önce yaklaşık 10.000 yıl önce insanlar tarafından evcilleştirilmesi, kedi özünde, avlanma içgüdüsü hayatta kalmaya izin veren çok bağımsız vahşi ve yalnız bir hayvandı. İlk “evcilleştirme”, insanlar sayesinde başladı. parazitleri avlamak için kullanılan kediler küçük bir gıda pahasına ekinleri tehlikeye attı.

Başka bir deyişle, kedilerin “işlevi”… avla ve ye vahşi hallerinden çok farklı olmayan küçük kemirgenler ve sürüngenler. Değişen tek şey, insanlara yakınlık ve onların ortamı. Daha sonra daha “sosyal” bir karaktere sahip olan kedigiller bu mekanlarda kalmaktan çekinmediler. erişilmesi kolay yiyeceklerin tadını çıkarın.

Burası evcil kediler ve vahşi kediler arasındaki genetik bölünme müdahale eder. Birincisi İnsan’a alıştı ve ikincisi güçlü yalnız ruh ve bağımsızlık. Ancak bu iki kedi türü birlikte üremeye devam etti, bu da bugün karakterlerinin çeşitliliği!

Kedi
Kredi: Kapa65/Pixabay

Farklı bir iletişim

Karşı çıkanların düşündüğünün aksine, kediler duyarsız ve akılsız varlıklar değildir . Sahiplerine karşı büyük bir sevgi duymanın yanı sıra, algılamaketraflarında neler olup bittiğini ve hatta bir konuşmanın olup olmadığını anlayabilirler. olumlu bir konu veya olumsuz karakterleri ortaya çıkarıyor . Bu, buna göre tepki vermelerini sağlar.

İlk durumda, bir kedi daha kolay gider olumlu bir davranış benimsemek (okşama, sarılma vb. için) Ama ikinci durumda, bu duygusal gösteride düşüşçok fazla. Örneğin, üzgün olduğumuzda doğrulanabilir: kedi durumumuzu fark edecek, ancak bizi kendi başına teselli etmeye gelmeyebilir .

Bu onun varlığı ve mırıltılarıbizi rahatlatan. Bir kedinin sistematik olarak insanlara gelmemesi, bu nedenle kendi karakterine ve genetik profiline. Ancak, az ya da çok sosyal olması, ona hak ettiği tüm sevginin verilmesini engellemez!