Kediler hakkında en çılgın 5 efsane ve batıl inanç

Bilindiği gibi kediler, her türlü inancı ve edinilen fikirleri bir araya getiren hayvanlardan biridir. Ve bugün bunların yanlış olduğunu biliyorsak -belki de kara kedilerle ilgili en batıl inançlılar dışında-, bir zamanlar bu kedigillerin şüpheliden de öte bir üne sahip olduğu bir zaman vardı… Ya da inanılmaz güçleri vardı! Kedilerle ilgili en tutarsız ve ünlü efsanelere kısa bir bakış!

1. Onlar Şeytan’ın hizmetkarlarıdır

Kedileri sevmeyen herkes için kolay bir argüman olan bu suçlama, yine de bir zamanlar “gerçek” bir hava taşıyordu. Çok uzun bir süre için kedileri aldık şeytanın küçük askerlerionlara pek çok kötülük isnad ederek: birayı çevir, hastalıkları iletir, vb. Bazıları düşündüklerini bile eşlik eden ruhlar cehenneme ! Örneğin, gerekli zamanda salgının yayılmasından sorumlu 14. yüzyılda ortalığı kasıp kavuran hıyarcıklı veba. Bu nedenle, bu dönemde birkaç kedi öldürüldü.

2. Kediler insan ruhlarını barındırır

Kim hiç hayal etmedi kedi olarak yeniden doğdu yaşam tarzlarını sakinleştirmek için mi? Bazı Budistler buna inanıyordu. en asil ruhlar, insan yaşamı sona erdiğinde, bir kediye sığınırlardı – bir nevi cennetin giriş odası. Onların cennette yükseliş hayvan öldüğünde yapıldı.

üzgün kedi penceresi
Kredi: iStock

3. Havanın onlar için bir sırrı yok

Kediniz varken neden hava tahminlerine bakıyorsunuz? Anglo-Saksonlar arasında eski inanışlar şöyle diyor: kediler havayı “tahmin eder”. bu perdelerde çizikler veya bir kapsamlı kulak yıkama, ve şemsiye sağlanır. Tıpkı gününü geçirdiği zaman gibi Pencereden dışarı bakmak. eğer o nerede sırt üstü uyu…Aslında, bir kedinin yapabileceği tek şey yağmurun işaretidir!

4. Yenidoğanların nefesini çalarlar

Kanalın diğer ucundan da bize gelen kedilerle ilgili bir başka büyüleyici efsane. Gerçekten de, bir kedinin öyle olduğuna inanmak adettendi. beşiğin üzerine eğildi bir bebek için yaptı nefesini emmek, ve sonuç olarak onu öldürtün… Ne için? Çok ciddi bir şekilde yargılayan mahkemenin iyi bir soru 1791’de bebek öldürmekten sorumlu kedi hiç cevap vermedi!

şanslı kedi maneki neko japonya
Kredi: iStock / kaos

5. İyi şans getirirler (belirli koşullar altında)

Sonunda kedilere sadece karanlık niyetler atfetmeyen bir gelenek. Japonya’da kediler bazen gerçeğe benzetilir. Uğur – adı verilen bu küçük heykelcikleri mutlaka görmüşsünüzdür. maneki-neko bir yerde. Ve efsaneler bu heykelciğin kökeni konusunda farklılık gösteriyorsa, hemen hemen hepsi bir kedi bir veya daha fazla insanı kurtardı onları selamlarken yıldırım.

Bu icat edilemez, Ruslar rus mavi cins kediler şans getirenler olarak. Budistler için koyu renkli bir kedi duyurur refah. Bazı kültürler ayrıca bir ekstra ayak parmağı olan kedi iyi şans anlamına gelir. İskoçya’da evde siyah bir kedi olması gerekiyordu. şans getir !