Kedi pedleri ne için kullanılır?

Pembe, siyah, gri, kahverengi… Kedi yastıkları, hayvanın kürkünün rengine göre farklı renklerde olabilir. Ancak bu onların tek özelliği değildir. Aslında, birçok temel işlevi vardır. Hangilerini bulun!

1. Sessizce hareket edin

Pençelerinde pedlerin bulunması kediler için gerçek bir avantajdır. Ve haklı olarak, bu küçük yumuşak yastıklar onların sessizce hareket etmelerini sağlar. Avcılar olarak, bu nedenle gerçek bir av desteği. Ancak kediler de avdır ve fark edilmeden kaçabilmeleri, hayatta kalmaları için gerçek bir faydaya sahiptir.

Bunu bildiğim iyi oldu : kedi bir sayısal hayvane, yani parmak uçlarında yürüyor (biz parmak uçlarında yürüyormuşuz gibi).

2. Dış saldırılara karşı koruyun

pedler harika amortisörler. Aslında, hareket ederken ve özellikle zıplarken darbeleri emmeye yardımcı olarak parmakları korurlar.

Ama aynı zamanda onları olası tüm dış saldırılardan da korurlar: soğuk, sıcak, tehlikeli yüzeyler vb.

3. Patinajdan kaçının

Gerçek doğal kaymazlık, özellikle tüy olmaması sayesinde, pedler kedi dostlarımız için günlük olarak değerli bir yardımcıdır. İster avlansınlar, ister sadece etrafta dolaşsınlar, kendilerini göstermelerine izin verirler. olağanüstü hassasiyet ve çeviklikle en kaygan yüzeyler de dahil olmak üzere hareketlerinde.

kedi pençesi
Kredi: iStock / CCeliaPhoto

4. Titreşimleri algılayın

Kedilerin yastıkları var dokunsal alıcılar yerin titreşimlerini algılamalarını sağlar. Bu, bir avın yöneldiği yönü veya hareket ettiği hızı tahmin etmeye çalışırken çok kullanışlıdır.

Ancak bu yolla, toprağın sıcaklığı veya doğası veya başka bir hayvanın yaklaşımı gibi başka bilgileri de toplayabilirler.

5. Bölgenizi işaretleyin

Pedler arasında, kedilere ne denir yağ bezleri. Bunlar üretir feromonlar kedilerin sadece bir yüzeyi çizerek bölgelerini işaretlemelerine izin verir. Bu jest, bu yerde feromon üretimini teşvik etmeyi mümkün kılar.

6. Sıcaklığı düzenleyin

Yağ bezlerine ek olarak, kedilerin pedlerinde ter bezlerinin varlığı da vardır. Bu bezlerin tamamen farklı bir işlevi vardır: vücut ısısını düzenlemek.

Gerçekten de kediler az terler ama durum böyle olunca, esas olarak patilerinden terlerler. Yine bu nedenle ısının yüksek olduğu dönemlerde patilerini ıslatarak serinletilmesi tavsiye edilir.