görünüm, karakter, sağlık ve fiyat

Devon Rex kedisi Fransa’da oldukça nadirdir, ancak izlenemez değildir. 60’lı yıllarda ortaya çıkmasına rağmen, Avrupa’da tanınması ancak 80’li yıllarda olmuştur. Gerçekten de, ilk olarak Cornish Rex ile karıştırıldığında, onu belirli bir cins olarak ayırt etmek birkaç yıl aldı.

Onun bakışı

Devon Rex kedisi var çok özel saçlar. Gerçekten de oldukça dalgalı ve kısa, genellikle klasik kabanlardan çok farklı. Elbise için hiçbir özellik yoktur: tüm renkler kabul edilir. Oldukça kaslı olan bu kedi, kafasına göre oldukça büyük bir gövdeye sahiptir ancak bilinen en küçük ırklar arasında yer almaktadır. Ayrıca gözleri iri ve yuvarlaktır. Kulakları da çok büyük, geniş ve uçları hafif yuvarlaktır.

devon rex kedi
Kredi: insonnia/iStock

Onun karakteri

İlk başta oldukça utangaç, ailesiyle tamamen rahat hissetmek için uyum sağlamak için zamana ihtiyacı var. Bu adım bittiğinde, bir çok oyuncu, dinamik ve sevimli kedi. Aynı zamanda çok hassas bir kedidir ve yalnızlığı sevmem. Çok fazla ilgiye, şirkete ve dikkat dağıtıcı şeylere ihtiyacı var. Bu nedenle, bir tane toplamak istiyorsanız, onun için çok hazır olmanız önemlidir. Ayrıca soğuğa çok iyi tahammül etmez, bu nedenle sıcak ve rahat yerlerde yaşaması gerekir.

Gözünü bir insana diktiğinde, peşini bırakmaz. Aslında o bir kedi son derece sadık ve sevecen. Akıllı, oyuncu, dinamik ve çok sevecen olan bu kedi gerçekten türünün tek örneği. Son olarak, kendini düzgün bir şekilde tanıtması koşuluyla evdeki diğer hayvanlarla anlaşabilir. Daha sonra kendini adar ve bir veya daha fazla güzel ilişkinin gelişimine katılır.

kedi ağacı
Kredi: insonnia/iStock

Genç Devon Rex’ler genellikle çok huzursuzdur. Bu nedenle, yaşam alanlarını, yaralanma riski olmadan istedikleri kadar çaba gösterebilecekleri şekilde düzenlemek önemlidir.

Onun sağlığı

Bu kedi ortalama yaşıyor on üç ila on altı yıl. Ek olarak, bakım oldukça genel kalır. Örneğin, gözlerini ve kulaklarını iyice temizlemek önemlidir. Ek olarak, Devon Rex kedisinin güzel bir kürkü tutabilmesi için her ay yaklaşık bir kez fırçalanması gerekir. Çok dinamik bir cins olduğu için günde birkaç öğüne bölünmüş uygun bir diyet sağlanmalıdır.

Son olarak, tüm evcil kedilerde yaygın olan hastalıklardan kaçmaz, bu nedenle aşıların, solucanların ve kenelere/pirelere karşı tedavilerin takibini sağlamak için onu düzenli olarak bir veterinere götürmek önemlidir. Yine de bu cins kas problemlerine yatkın komplikasyonlara neden olabilecek veya cilt enfeksiyonları nispeten kısa saçlarıyla ilgili.

davon rex kedisi
Kredi: iStock

onun fiyatı

Devon Rex kedisinin fiyatı, yaşına veya cinsiyetine göre değişir. Bir tane almak için 1.000 € ile 2.500 € arasında değişebilir. Ayrıca hepsini unutma günlük maliyetler daha fazlasının olduğunu (gıda, veteriner, oyunlar vb.)