Aynı çöpten yavru kedi neden farklı renklerde olabilir?

Genellikle aynı çöpün yavru kedilerinin birkaç renkte olduğu görülür. Bazen küçüklerin renkleri ve desenleri bile ebeveynlerininkinden tamamen farklıdır. Örneğin iki kara kedinin gri bir kedi yavrusu doğurması… Nasıl açıklanır?

Genler Bir Yavru Kedinin Görünüşünü Belirler

Öncelikle genin ne olduğunu belirlemek gerekir. Genler aslında DNA bileşikleri ve kromozomlar üzerinde bulunur. Kromozomların kendileri hücre çekirdeğinde bulunur.

Basitleştirmek için, tarafından yapılan karşılaştırmayı ele alalım. fütüra : bir hücrenin çekirdeği, bir bireyin veya bir hayvanın genetik mirasının “kütüphanesini”, kromozom bir “kitabı” ve gen bir kitabın “sayfasını” temsil eder.

Her genin bir sabit yer bir kromozom üzerinde Bu, görünüm dahil olmak üzere çeşitli unsurları belirlemeyi mümkün kılar. Kedilerde özellikle kürkün uzunluğundan, elbisenin renginden veya göz renginden bahsedebiliriz.

İki temel renk

Kedi dostlarımız birçok farklı tüy rengine sahip olsalar da, tüy rengini belirleyecek olan aslında sadece iki ana pigment vardır: kahverengi ila siyah renklere karşılık gelen eumelanin ve sarı ila kırmızı renklere karşılık gelen feomelanin.

Beyazın bir renk olmaması, tam olarak renk eksikliği olması nedeniyle bu temel renklerde bulunmadığına dikkat edin.

yavru kedi
Kredi: bozhdb/iStock

Genlerine göre, bir kedi bu nedenle bu iki temel renkten birkaç renk tonuna sahip olabilir.. Örneğin kırmızı, siyah veya beyaz gibi bazı genler baskındır ve bu da diğer tüm renkleri maskeleyecektir. Diğerleri çekiniktir, bu da baskın gen tarafından maskelenecekleri anlamına gelir, ancak bir sonraki nesilde ifade edilebilirler.

Örneğin, bir kara kedi çekinik mavi geni pekala taşıyabilir. Altın, Aynı zamanda çekinik mavi geni taşıyan bir kediyle çiftleşirse, yavru kedileri her iki geni de miras alabilir ve dolayısıyla mavi olabilir.. Öte yandan, baskın siyah genin her iki kopyasını da miras alırsa, siyah olacaktır. Ve baskın siyah genin bir kopyasına ve çekinik mavi genin bir kopyasına sahipse, o da siyah olacaktır.

Kaplumbağa kabuğu kedilerinin durumu

Dişi kediler bazen kırmızı geni bir ebeveynden ve siyah geni diğer ebeveynden miras alır. Bu durumda, ceketlerinin her iki renge de sahip olması mümkündür. Bu ceket rengine “kaplumbağa kabuğu” denir. Ayrıca beyaz lekelenme genine sahiplerse, üç renkli (veya “patiska”) olabilirler.

Ama bu neden sadece kadınları ilgilendiriyor? sırf çünkü kırmızı gen X kromozomu üzerinde taşınır. Bununla birlikte, dişilerde iki X kromozomu (XX) bulunurken, erkeklerde yalnızca bir (XY) bulunur. Böylece, erkekler ya siyah ya da kırmızı olacak, dişiler ise her ikisi de olabilir.

patiska kedi
Kredi: James Petts/Wikipedia

Bunu bildiğim iyi oldu : Aynı çöpten yavru kedilerin farklı babalara sahip olması da mümkündür, bu da tüylerdeki renk farklılıklarını açıklayabilir.